gender-symbols-1069414-mOkres ciąży to często największa próba relacji seksualnych między partnerami. Zmiany w fizjologii kobiety oraz dziecko znajdujące się w brzuchu nierzadko są powodem unikania kontaktów seksualnych. Rodzice boją się, że mogą zrobić krzywdę dziecku, czasem też to kobieta czuje się mniej atrakcyjna, więc unika nagości przed swoim partnerem. Czy słusznie? Oczywiście odpowiedź brzmi: nie. To właśnie seks w czasie ciąży najbardziej pieczętuje związek, a odpowiednio przeprowadzany jest całkowicie bezpieczny zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety. Co więcej, mimo większych kobiecych gabarytów, taki stosunek potrafi być naprawdę przyjemny.

Seks bezpieczny dla dziecka

Wiele par unika kontaktów seksualnych, bojąc się, że może to spowodować poronienie, a w późniejszych miesiącach również przedwczesny poród. Warto zacząć od tego, że takie tezy są w dużej mierze mitami. Dopóki ciąża przebiega prawidłowo, bez komplikacji, a jednocześnie kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości, nie trzeba obawiać się takich konsekwencji. Mało tego, niektórzy lekarze twierdzą wręcz, że regularny seks w czasie ciąży to dość skuteczne zapobieganie przedwczesnego porodu. Warto mieć na uwadze, że orgazm i związane z nim skurcze macicy nie są szkodliwe dla dziecka w żadnym stadium jego rozwoju.

Sposoby na bezpieczny seks

Mówienie o tym, że seks w czasie ciąży jest bezpieczny dla dziecka i kobiety, jest tylko częściową prawdą. Okazuje się bowiem, że o bezpieczeństwo trzeba zadbać samemu. Przede wszystkim musimy zapomnieć o pozycjach rodem z Kamasutry. Postulowana jest ostrożność, a przede wszystkim łagodność. Zamiast tworzyć wyszukane pozy, zadbajmy o maksymalną wygodę i, po prostu, czerpanie ze stosunku przyjemności. Za najbezpieczniejsze (i jednocześnie najwygodniejsze) pozycje w czasie ciążowego seksu to takie, które w żaden sposób nie ugniatają brzucha, a jednocześnie podczas których kobieta nie leży na plecach. Z tego też powodu poleca się przede wszystkim takie pozycje, jak:

  • na jeźdźca, w której kobieta siedzi na mężczyźnie,
  • na pieska, w której kobieta znajduje się pozycji siadu podpartego, a mężczyzna klęczy za nią,
  • na łyżeczkę – kobieta i mężczyzna leżą na boku, kobieta jest z przodu,
  • lub na siedząco.

Ważne, by wśród wymienionych tu pozycji znaleźć taką, która okaże się najwygodniejsza i zarazem sprawiająca najwięcej rozkoszy partnerom. Jest to zawsze przecież kwestia indywidualna.

A co z seksem oralnym w czasie ciąży? Przy zachowaniu odpowiedniej higieny nie zagraża on dziecku. Zaleca się jednak, by mężczyźni podczas tego rodzaju zbliżeń unikali wdmuchiwania powietrza do pochwy. Taka czynność może bowiem doprowadzić do zablokowania naczyń krwionośnych przez pęcherzyki powietrza, konsekwencją czego może być nawet śmierć dziecka i kobiety.

Czy seks w ciąży jest przyjemny?

Poniekąd odpowiedzieliśmy już na to pytanie. Jak najbardziej, seks z kobietą ciężarną może być prawdziwie przyjemny i zakończony orgazmem dla każdej ze stron. Trzeba jednak zaznaczyć – nie każdy tekst taki jest, choć jednocześnie każdy może. Najwięcej zależy tu tak naprawdę nie od pozycji, techniki czy umiejętności, ale od… nastawienia. Jeśli będziemy cały czas drżeć nad tym, czy aby nie dzieje się krzywda dziecku lub jeśli kobieta będzie zastanawiała się, czy przypadkiem jej partner nie uważa, że jest zbyt gruba – a do tego te rozstępy i cellulit – wówczas można zapomnieć o satysfakcji z życia seksualnego. Jeśli kobieta nie ma ochoty na seks – nic na siłę. To samo dotyczy też mężczyzn. Panie nie powinny obrażać się na swoich partnerów, gdy ci nie chcą się kochać – to wcale nie oznacza, że uważają swoje kobiety za grube i nieatrakcyjne. Czasem po prostu potrzebują więcej czasu, by uświadomić sobie, że stosunek w żaden sposób nie zagraża ani dziecku, ani matce. Może warto mu dyskretnie podsunąć artykuł na ten temat lub nawiązać odpowiednią rozmowę z ginekologiem podczas USG, na którym jest obecny także partner?

Seks w ciąży niczym nie różni się od tego standardowego – tu również kluczem do udanego życia seksualnego jest odpowiednia komunikacja oraz poznawanie i wzajemne akceptowanie swoich potrzeb.