Zdrada to złamanie zaufania i dobrej woli w związku. Może zająć dużo czasu, zanim komuś uda się z tym pogodzić, zwykle zdrada zmienia człowieka i relacje na zawsze. To zdrada zniszczyła małżeństwa, zakończyła długotrwałe przyjaźnie i stworzył podziały w rodzinach, co może mieć wpływ na wiele pokoleń. To może zdarzyć się nagle i zostawić nas w poczuciu szoku. Może też zdarzyć się w czasie, obejmując serię kłamstw lub niedyskrecji. To zawsze może osłabić zaufanie i szacunek. Zdrada zawsze jest odczuwalna.

Jak możemy zostać zdradzeni?

Zdrada może być spowodowana przez złamaną obietnicą, a złamanie poufności, brakiem bycia wspieranym, kiedy naprawdę kogoś potrzebujemy. Zdrada nie musi być tylko w aspekcie fizycznym. Te doświadczenia mogą nas wprowadzić w nasz umysł uczucie mieszanki emocji – bólu, zła rozżalenia, depresji i niepokoju. Niektóre ze skutków zdrady to:

  • utrata partnera lub bliskiego przyjaciela,

  • obniżenie pewności siebie lub samooceny,

  • zdolność do zaufać i czuć się blisko innych,

  • strach przed zaufaniem

  • negatywny wpływ na intymność i bliskość z innymi.

Jest to zwykle spotykane wśród wszystkich ludzi, którzy zostali zdradzeni, że odczuwali niektóre z tych objawów wcześniej. Zanim dowiedzieli się o zdradzie mieli poczucie, że coś jest nie tak, przeczucie. Często tak jest, ponieważ część z nas nie chce wierzyć, że to jest prawdziwe. Chcemy mieć zaufanie do drugiej osoby.

Zdradzony przez kogoś bliskiego – kroki w kierunku uzdrowienia

Krok 1 – spróbuj wybaczyć

Pierwszym krokiem do uzdrowienia, jest spróbować zrozumieć zachowanie tej drugiej osoby i spróbować jej wybaczyć. Najgorzej, kiedy trzyma się w sobie głębokie, nierozstrzygnięte kwestie związane z intymnością. Jeśli zdecydujemy się wprowadzić te wewnętrzne zmiany dla siebie, wtedy będzie nam łatwiej poradzić sobie z poczuciem zdrady.

Krok 2 – zrozum swoje rozczarowanie

Aby zatrzymać żal po zdradzie trzeba też umieć odnieść się do swojego głębokiego rozczarowania i żalu. Tęsknota za bliskością i zrozumieniem to kolejna rzecz, z którą musimy sobie poradzić. Musimy pozwolić sobie odczuwać smutek i zrozumieć dlaczego to boli. Zrozumienie swojego rozczarowania jest nam wtedy niesamowicie potrzebne i zasłużone.

Krok 3 – poznaj autentyczne doświadczenie

Musisz lepiej słuchać swoich własnych potrzeb i dbać o ich spełnienie bardziej konsekwentnie. Powinno się również zacząć żyć carpe diem, a nie tylko samymi doświadczeniami lub wewnętrznie krytykować siebie. Dzięki temu bardziej zrozumiemy siebie, a nasze serce będzie nadal otwarte na świat. Nie będziemy się bać kochać mimo, że to tak boli. Regularne rozmowy z samą sobą sprawią, że życie będzie nadal zabawne i przyjemne. Z biegiem czasu będziemy siebie i swoje życie traktować z większą empatią i życzliwością.

Zatem czy istnieje rekonwalescencja po zdradzie?

Przezwyciężenie bólu wymaga czasu. To jest nierealny czas na to, by odżałować swój smutek i ból. Trzeba słuchać swojego serca i pozwolić mu pozostać otwartym pomimo cierpienia. Może być również dobry moment, by sięgnąć po pomoc doświadczonego doradcy.