BDSM zyskało ostatnio ogromną popularność dzięki książce i filmowi „50 twarzy Greya”. Sceptycy uważają, że sama filmowa historia niewiele ma wspólnego z prawdziwym obliczem BDSM, jednak seksuolodzy zgodnie twierdzą, że sam fakt, że film wyzwolił w kobietach skrywane dotąd fantazje erotyczne i być może obudził żar w niejednym związku, jest już jego chwalebną zasługą. Czym jest BDSM, na czym polega i dlaczego budzi tak wiele kontrowersji?

BDSM — co to jest?

Skrót BDSM pochodzi od słów bondage & discypline, domination & submission, sadism & masochism, czyli związanie, dyscyplina, dominacja, uległość, sadyzm i masochizm. BDSM opiera się o działania i relacje międzyludzkie, które charakteryzuje podział na osoby dominujące i poddane. Praktykujący BDSM często odgrywają konkretne role, czasami przechodzące na codzienne życie. W odgrywaniu ról oraz aktach seksualnych w BDSM biorą udział różnego rodzaju gadżety, które służą do wymierzania kar, lub nagród. Mimo że niektóre z działań mają formę przymusu, odbywają się one za zgodą obojga partnerów, biorących w nich udział.

BDSM dla początkujących

Erotyka w związku jest bardzo ważna i warto o nią dbać i stale podtrzymywać temperaturę w związku. Jednym ze sposobów może być właśnie poznanie świata BDSM. Zaczynając przygodę z BDSM, nie trzeba od razu kupować zestawu szpicrut, pacek i knebli. Wybrane elementy, na które partnerzy są gotowi, można małymi krokami wprowadzać do sypialni. Przygodę z BDSM można rozpocząć od zawiązania oczu partnera chustką, przywiązania rąk do łóżka słynnym krawatem, czy kilku klapsów podczas gry wstępnej. Jeżeli taka zabawa okaże się podniecająca dla obojga, wówczas można zainwestować w profesjonalny komplet kajdanek, opaskę na oczy, oraz mały pejcz. BDSM nie dla każdego może być przyjemne, jednak kiedy oboje z partnerów wyrażają chęć i gotowość do poznania nowego rodzaju doznań, wówczas warto spróbować, ponieważ może okazać się, że przeniesie ich to na zupełnie nowy wymiar przyjemności.

BDSM dla zaawansowanych

BDSM ma wiele twarzy niczym filmowy Grey. W łagodnej wersji, po prostu daje klapsy i zakrywa oczy, jednak ci, którzy weszli w ten świat głębiej, pragną coraz więcej, a w odpowiedzi na ich potrzeby, sklepy erotyczne, oferują szereg gadżetów wzmacniających doznania. Klamerki i obciążniki na sutki, obroże na szyje, smycze, kneble do ust, maski, pejcze, baty, szpicruty, uprzęże i kajdanki, to tylko niektóre z popularnych akcesoriów BDSM.

Co sprawia, że coraz więcej par wchodzi w świat BDSM?

BDSM tworzy specyficzny klimat, trochę niepokojący, trochę tajemniczy, a przez to podniecający. Osoby świadome swojej seksualności, swojego ciała i potrzeb, wchodzą w świat BDSM szukając nowych wrażeń, nowych doznań i znajdują je. Pokonując pewne bariery, które drzemią niemal w każdym człowieku, człowiek otwiera się na partnera i obdarza go pełnym zaufaniem, w sytuacji skrępowania, ograniczenia dostępności pewnych zmysłów, pozostałe wyostrzają się, dlatego ciało odbiera bodźce jeszcze mocniej. Doznania, jakie niosą ze sobą relacje BDSM są tak silne, że pary, które raz spróbowały, chcą więcej, dlatego wchodzą w ten świat coraz dalej i głębiej, szukając jeszcze silniejszych wrażeń.