Absystencja seksualna wbrew pozorom nie dotyczy tylko osób nieposiadających stałego partnera. Bardzo często osoby znajdujące się w związkach nie prowadzą uregulowanego życia seksualnego. To tylko z pozoru wydumany problem, gdyż brak kontaktów seksualnych może niekorzystnie odbyć się na stanie zdrowia.
Przede wszystkim: im dłuższa przerwa, tym bardziej problematyczny powrót do uprawiania miłości. Przy ponownym podjęciu współżycia kobiety często narzekają na stany zapalne układu moczowo-płciowego, zakażenia grzybicze i infekcje. Wszystko to prowadzić może do bolesnych stosunków. U pań starszych zdarza się powstawanie zmian zanikowych narządów rodnych oraz kłopoty z suchością pochwy.
U mężczyzn brak zbliżeń może powodować problemy ze wzwodem. Z reguły są to jednak kwestie przejściowe, które – wraz z upływem czasu i w towarzystwie wyrozumiałej partnerki – przemijają. Jeśli nie, pomocna może okazać się farmakologia, koniecznie jednak stosowana w porozumieniu z lekarzem.
Brak seksu odbija się także na zdrowiu psychicznym. Niezaspokojone potrzeby mogą powodować napady złości, zdenerwowania, pogarszać samopoczucie i rodzić frustrację. Niekiedy problemy te są poważniejsze: brak apetytu, bezsenność, migreny. W przypadku abstynencji trwającej dłużej, pojawiać się mogą kłopoty z samooceną, a także lęk przed ponownym powrotem do uprawiania seksu.
Jak sobie radzić, gdy partnera brakuje? Przypadkowe kontakty seksualne nie są polecane. Proponowanym rozwiązaniem może być masturbacja pozwalająca osiągnąć podobne pod względem fizjologicznym efekty. Można także poradzić się seksuologa, który zasugeruje możliwe rozwiązania.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.