wtorek , 19 Czerwiec 2018
Nowe
You are here: Home » Seks » Problemy młodych ludzi

Problemy młodych ludzi

We współczesnym świecie młodzi ludzie są narażeni na bodźce daleko bardziej angażujące, niż miało to miejsce jeszcze chociażby dwadzieścia lat temu. Głównie wynika to ze wzrostu znaczenia mediów komercyjnych na świecie, a także z pojawienia się nowoczesnych elektronicznych form komunikacji, które umożliwiłyby pojawianie się w przestrzeni publicznej bardzo różnych poglądów, ideologii, zachowań czy nawet figur językowych. Internet oraz bardzo agresywne media sprawiają, że bardzo młodzi ludzie spotykają się z obrazami, których jeszcze kilkanaście lat temu ich rówieśnicy absolutnie nie byli w stanie znaleźć w swojej rzeczywistości. Mowa tutaj przede wszystkim o agresji i aktach przemocy, które są bardzo powszechne zarówno w wiadomościach telewizyjnych, serialach i kinowych filmach a także teledyskach i innych dziełach kultury jak reklamy czy instalacje artystyczne. We współczesnej kulturze bardzo powszechne staje się także epatowanie seksem i seksualnością jako taką, bez względu na wiek czy wiarę albo kraj pochodzenia. Coraz odważniejsze prowokacje, coraz mocniejszy język najróżniejszych twórców – wszystko to sprawia, że już bardzo młodzi ludzie z powodzeniem mogą oglądać nagie ciała czy kopulujących ze sobą ludzi. Powszechność najróżniejszych materiałów erotycznych jest wielkim wyzwaniem dla niemal wszystkich współczesnych społeczeństw, ale przede wszystkim tych skrajnie liberalnych, w których dotychczas nie zwracano najmniejszej uwagi na magazyny dla dorosłych czy programy o wyraźnym zabarwieniu erotycznym. Aktualnie problemy, jakie ze swoją seksualnością miewa młodzież, każe redefiniować sposób mówienia o intymnych relacjach między ludźmi, a zwłaszcza pomiędzy rówieśnikami.

Konsekwencje nieudanego współżycia

Bardzo często spotkać można się ze stwierdzeniami, że to Internet i łatwy dostęp do tematyki erotycznej jest głównym winowajcą problemów emocjonalnych wśród współczesnej młodzieży. Nie da się bowiem nie zauważyć, że konkretne seksualne oczekiwania i preferencje przekładają się w dużej mierze na sposób komunikowania z rówieśnikami i nie tylko – często brak spełnienia seksualnego lub właśnie zbyt rozpasane życie erotyczne, prowadzi do poważnych problemów natury typowo psychicznej. Zaburzenia osobowości wśród młodych ludzi a także uzależnienia i kłopoty z poszanowaniem zasad społecznych często biorą się z braku zrozumienia ich potrzeb czysto fizycznych – o zgubnym wpływie norm społecznych w kwestiach seksualnych na życie jednostki wszystko powiedział Freud.

Piłka po stronie rodziców

Pojawiają się więc liczne pytania, zwłaszcza wśród rodziców, o to w jaki sposób pomagać swoim dzieciom w radzeniu sobie z presją, jaką nakłada na nich zarówno współczesna kultura popularna jak i grupa rówieśnicza. Rywalizowanie ze sobą w prędkości przeżycia inicjacji seksualnej czy chęć pobicia dokonań łóżkowych swoich bliskich jest bardzo powszechna w dzisiejszych społecznościach. Często może to prowadzić do bardzo złych konsekwencji, na które rodzice reagują z opóźnieniem. Najważniejszym wydaje się być utrzymywanie na tyle bliskich relacji z dzieckiem, by możliwe było szczere poruszanie z nim tematów intymnych. Tym czasem w domu, gdzie rodzice sami niejednokrotnie nie używają słów jak seks czy penis albo nawet miłość, dzieci same nie zdobywają narzędzi niezbędnych do umiejętnego wyrażania własnych potrzeb i uczuć. Najważniejszym zadaniem dla każdego rodzica powinno być więc przede wszystkim szczere rozmawianie z dzieckiem na każdym poziomie jego dojrzewania. Wtedy istnieje spora szansa, że dziecko otworzy się w kluczowym dla siebie momencie, lub rodzic sam zauważy wyraźne zmiany w zachowaniu potomka i zareaguje.

Stawianie na szczerą konwersację

Z naturalnych względów rodzicom, którzy sami nie zdobyli odpowiedniej wiedzy teoretycznej lub nigdy nie mieli okazji z nikim porozmawiać poważnie o seksie i intymnym współżyciu z innymi ludźmi, słowa jak stosunek analny czy orgazm łechtaczkowy przychodzą z ogromnym problemem. Niekiedy już samo wytłumaczenie córce zasad kierujących miesiączkami stanowi ogromne wyzwanie – wielu rodziców liczy, że całą odpowiedzialność w kwestii tej edukacji weźmie szkoła. Ale nawet jeśli tak się dzieje i dziecko uczy się o seksie na lekcjach, brak porozumienia z rodzicami na tej płaszczyźnie w przyszłości musi zacząć rzutować na relacje w dorosłym życiu.

 

Leave a Reply