Antykoncepcja zazwyczaj kojarzy nam się tylko z kobietami i to właśnie kobiety przywiązują do niej największą uwagę. Nie ma się zresztą czemu dziwić – jeśli same nie będą myślały o konsekwencjach jakie niesie za sobą seks, to potem mogą niestety pozostać same z jego skutkami, czyli z dzieckiem.
Rozpatrując temat antykoncepcji należy zacząć przede wszystkim od udzielenia sobie odpowiedzi na pytanie: z kim ten seks uprawiam? Kim jest dla mnie osoba, z która idę do łóżka.
Inaczej można sprawę rozpatrywać jeśli jesteśmy w stałym związku z daną osobą i to z nią współżyjemy. Wówczas można nawet stosować kalendarzyk jako jedną z form antykoncepcji. Chociaż jest to najbardziej ryzykowana antykoncepcja, dlatego tylko jeśli mamy stałego partnera, z którym wiążemy swoją przyszłość możemy pokusić się o taką formę antykoncepcji. Kobieta prowadzi kalendarzyk miesiączkowy, mierzy temperaturę, obserwuje śluz i kiedy jest owulacja po prostu powstrzymuje się w tych dniach od kontaktów fizycznych z partnerem.
W takich stabilniejszych związkach – związkach, które mają przyszłość jest to w miarę dobra metoda, a szczególnie wtedy kiedy kobieta ma regularne miesiączki i jest w stanie sobie wszystko policzyć, chociaż wiadomo, że pod wpływem różnych czynników, począwszy od zmiany klimatu, przez chorobę czy na stresie kończąc, wszystko może ulec przesunięciu, dlatego też oprócz obliczeń ważne jest także obserwowanie swojego organizmu (śluzu, temperatury).
Bardzo wiele kobiet, szczególnie tych najmłodszych decyduje się na pigułki antykoncepcyjne, czyli terapię hormonalną. Jednak są zwolennicy i przeciwnicy tego rodzaju antykoncepcji. Obecnie coraz częściej się mówi o tym, że antykoncepcja hormonalna przyczynia się do powstawania zmian w piersiach w postaci gruczolako-włókniaków, które muszą zostać usunięte chirurgicznie. W tej antykoncepcji niebywale ważna jest także… pamięć. Bo tabletki trzeba przyjmować regularnie każdego dnia o tej samej porze. Jedno pominięcie może być dla partnerów jednoznaczne.
Na rynku są dostępne także plastry antykoncepcyjne, które przenikają przez skórę do organizmu i w ten sposób chronią przez zajściem w ciążę. Niektóre kobiety, ale to już te bardziej – powiedzmy sobie – czynne czy aktywniejsze decydują się na antykoncepcję w postaci założenia spirali. Jest to zabieg wykonywany w gabinecie ginekologicznym, który kosztuje kilkaset złotych, służy Paniom przez kilka lat (zazwyczaj spiralę zakłada się na 5 lat) i przyjmuje się, że jest najbardziej skuteczną metodą antykoncepcji.
Wszystkie wyżej wymienione metody antykoncepcji odnoszą się do kobiet, ale przecież stosunek seksualny dotyczy zarówno kobiety i mężczyzny – dlatego nie tylko kobieta powinna dbać o to, aby uchronić się przed skutkami współżycia. Mężczyzna, będąc także stroną stosunku także mógłby pomyśleć o antykoncepcji.
I w odniesieniu do mężczyzn środkiem antykoncepcji jest prezerwatywa, która jednak nie jest chętnie przez nich używana, gdyż tłumaczą się tym, że jest niewygodnie, ciasno bądź nienaturalnie. Ale przecież kobiecie ze spiralą też wcale nie musi być wygodnie i w pierwszych dniach z pewnością nie czuje się komfortowo.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.