nurse-813808_1280Mówi się, że wychowywanie córki jest łatwiejsze niż syna. Może jest w tym odrobina prawdy, jednak pamiętać należy, że nawet jeśli wychowywanie to jest łatwiejsze to tylko do pewnego momentu. Bowiem kiedy dziewczynka wchodzi w okres dojrzewania sprawa nie wygląda wcale tak łatwo jak by się mogło wydawać.

To przecież po stronie matki leży umiejętność nawiązania z córką odpowiedniego wręcz przyjacielskiego czy koleżeńskiego kontaktu, wytłumaczenia ważnych kwestii związanych z dorastaniem i dojrzewaniem, doradzenie w wielu problemach wieku młodzieńczego, wysłuchanie o pierwszej miłości, zakochaniu czy zauroczeniu, ale też czas, kiedy matka powinna zabrać swoją córkę na pierwszą wizytę do ginekologa.

Ten moment jest stresujący nie tylko dla matki ale także bardzo stresujący dla młodej i dojrzewającej dziewczyny. Jest zawstydzona, nie wie co ją czeka, jak lekarz będzie ją badał, o co pytał. Zarówno matka jak i córka powinny się do takiej wizyty odpowiednio przygotować. Najłatwiej odbywa się to w rodzinach, gdzie matka z córką są dla siebie niczym koleżanki, wtedy bariera jest dużo mniejsza, łatwiej się rozmawia, nie ma tyle stresu i zawstydzenia.

Niemniej jednak bardzo ważne jest obustronne nastawienie. Mama powinna dać córce wybór czy chce sama zostać podczas badania czy pozwoli na to, aby pozostała z nią w gabinecie mama. Warto też przed pójściem na pierwszą wizytę zebrać opinie o poszczególnych lekarzach i wybrać najbardziej miłego lekarza, cierpliwego, delikatnego i wyrozumiałego. Wszystko po to, aby młoda dziewczyna nie zniechęciła się przed kolejnymi wizytami i chętnie wykonywała wszelkie niezbędne badania kontrolne.

Dobrze jest także, aby na tą pierwszą wizytę udać się do kobiety, bo młoda dziewczyna nie będzie się czuła aż tak bardzo skrępowana i wówczas bardziej otwarcie będzie rozmawiała o swoich ewentualnych dolegliwościach czy zadawała nurtujące ją dotychczas pytania związane ze sferą intymną. W każdych kontaktach pierwsze wrażenie jest najważniejsze, więc tym bardziej w tak delikatnej sferze jak intymność.

Wyżej opisane sytuacje i przygotowania dotyczą tej wizyty, która odbywa się wraz z wejściem dziewczyny w okres dojrzewania, pojawienia się pierwszej miesiączki. Ale czasem stan zdrowia dziewczyny będącej jeszcze dzieckiem wymaga udania się do takiego lekarza dużo wcześniej, kiedy dziewczynka jeszcze niezupełnie zdaje sobie sprawę z tego jaki to jest lekarz. Jednak wtedy też nie należy pomijać ewentualnych przygotować i trzeba uprzedzić dziecko, że będzie musiało się rozebrać, że pani doktor lub pan doktor będzie ją badał troszkę inaczej niż dotychczasowi lekarze, z którymi miała kontakt.

Najważniejsze jest jednak uświadomienie młodej dziewczynie czy nawet dziecku, że wszystko to co dzieje się lub będzie się dziać w gabinecie lekarskim jest dla jej zdrowia, że lekarz jest przecież po to, aby jej pomóc, wyleczyć i że wszystko jest dla jej dobra.

Odpowiednie nastawienie poprzez rozmowę i tłumaczenie może naprawdę wnieść wiele dobrego i zdecydowanie zmniejszyć stres i strach dziewczyny, która wkrótce będzie miała swój pierwszy raz u lekarza ginekologa.