Dla wielu młodych ludzi seks ma dzisiaj znacznie mniej tajemnic, niż miał przed ich rodzicami, gdy ci byli w ich wieku. Wynika to z wielu różnych względów, ale bez wątpienia najmocniej przyczyniły się do tego stanu nowoczesne liberalne media, z Internetem na czele. Od kiedy rodzice oddali swoim dzieciom prawo do bezgranicznego korzystania z Internetu, problemem przestało być dla nich edukowanie dzieci w kwestiach seksualnych. Wszak większość młodych i dojrzewających, nie mając pojęcia czym różni się seks analny od oralnego, może w dzisiejszych czasach bez zażenowania i całkowicie anonimowo sprawdzić odpowiedzi na to i inne pytania w sieci właśnie. Dodatkowo, dość szybko w ten sposób uzyska dostęp do zdjęć erotycznych czy portali z pornografią, które w sposób obrazowy pokażą mu na najróżniejszych przykładach, czego należy się spodziewać wchodząc w dorosłość i współżycie seksualne. Wszystko to sprawia, że najróżniejsze fetysze czy zbiorowe stosunki nie stanowią dla młodzieży XXI wieku tak wielkiego zaskoczenia, jak dla ich rodziców. Nikogo z młodego pokolenia już dzisiaj nie dziwią tendencje homoseksualne czy nawet potrzeba zmiany własnej płci. Liberalny język w kwestiach stosunków międzyludzkich i intymności sprawia, że coraz młodsi ludzie nie mają problemów, by w codziennych kontaktach mówić o waginach i penisach oraz sposobach dochodzenia do najróżniejszych orgazmów. To, co niegdyś zastrzeżone było wyłącznie dla bardzo dojrzałych ludzi o ugruntowanej dojrzałości emocjonalnej i płciowej, dzisiaj coraz częściej dostaje się w posiadanie bardzo młodych i nieprzygotowanych na to ludzi.

Sposób postępowania rodzica

To, w jaki sposób rodzic prowadzi kontakty ze swoim dzieckiem, w kolosalny sposób rzutuje później na podejście potomka do swoich problemów i wyzwań. Widząc, że rodzic nie jest w stanie w normalny i zdrowy sposób porozmawiać o zabezpieczaniu się albo uczuciach do osoby tej samej płci, przeważnie wycofuje się z bliższych kontaktów ukrywając przed bliskimi swoje prawdziwe potrzeby. Czasami pytanie kompletnie banalne, jak chociażby chęć dowiedzenia się, jakie są różnice między konkretnymi sposobami zapobiegania ciąży, urastają do bardzo poważnego brzemienia, którego dziecko samo nie jest w stanie się pozbyć i tu wraca kwestia szukania informacji o seksie w Internecie – chociaż czasami udaje się znaleźć poradniki napisane przez prawdziwych specjalistów od fizjologii czy biologii, to jednak równie łatwo wpaść można w pułapkę for i stron amatorskich, które utwierdzają młodzież w nieprawdziwych informacji o antykoncepcji. A to jest już bardzo poważne zagrożenie, gdyż nieumiejętne zabezpieczenie się lub też jego kompletny brak, to poważne zagrożenie zwłaszcza dla tych najmłodszych, którzy nie wiedzą dokładnie jak można zajść w ciążę i na co kobieta oraz mężczyzna muszą zwracać uwagę przy stosunku bez zabezpieczenia. Dorośli ludzie przeważnie mają tą wiedzę i jeśli są w stanie bez zawstydzenia rozwiać wątpliwości tej natury u swojego dziecka, zazwyczaj zyskują dozgonne zaufanie i mogą liczyć na to, że w przyszłości potomek również nie będzie podejmował tak istotnych kroków w swoim życiu bez konsultacji.

Jeśli nie rodzina, to rówieśnicy

Są jednak w życiu i takie sytuacje, w których młody człowiek w okresie swojego dojrzewania nie ma możliwości ani zasięgnięcia rady u swoich rodziców, ani zajrzenia do bezkresnego Internetu, gdzie o seksie dowiedzieć można się nawet więcej, niż wypada wiedzieć. W takich sytuacjach niemal każdy człowiek zaczyna czerpać informacje na temat intymnych relacji z przeciwną płcią od własnych rówieśników, kolegów z klasy czy podwórka. A to bywa niekiedy niebezpieczne, gdyż prowadzi do rywalizacji między znajomymi o to, kto szybciej i skuteczniej wkroczy w swoje dojrzałe życie. Niestety każdy człowiek rozwija się indywidualnie i w kompletnie innym momencie osiąga dojrzałość płciową, w innym emocjonalną i próba spełnienia się w momencie, gdy robią to inni, może doprowadzić do wielkiego zawstydzenia. A nieudana inicjacja seksualna, zwłaszcza taka, o której szybko dowiadują się znajomi, potrafi uderzyć w pewność siebie i komfort psychiczny człowieka na długie lata, niszcząc jego szanse udanego życia intymnego nawet w dorosłości.