Nie każda kobieta wie, jakie są najbardziej typowe objawy wczesnej ciąży. Bardzo często są one mylone ze zwykłym przeziębieniem bądź infekcją. Stałe przemęczenie, zawroty głowy, chęć dłuższego pozostawania w łóżku – właśnie w ten sposób już na samym początku twoje dziecko stara się zwrócić na siebie uwagę i uświadomić ci o swojej obecności. Niestety, niewiele kobiet zwraca uwagę na podobne objawy, a o ciąży dowiaduje się dopiero z powodu braku oczekiwanego krwawienia.
Czy zawsze wygląda to tak samo?
Oczywiste jest to, że każda z nas jest inna i przechodzi przez ciążę w sposób zależny od indywidualnych cech. Nie zawsze zatem opisane wyżej symptomy mogą być łączone z oczekiwaną ciążą. Mogą natomiast stanowić pewną sugestię dla kobiety i przekonać ją do zrobienia sobie test ciążowego. Niektóre kobiety, wręcz przeciwnie – w każdym możliwym aspekcie dopatrują się objawów ciąży. To albo te panie, które panicznie boją się zapłodnienia i związanych z tym zmian w swoim życiu, albo te, które właśnie takowych zmian chciałyby najbardziej i starają się z partnerem o dziecko. W każdym z tych przypadków nawet zwykłe kichnięcie może oznaczać ciążę. Z bliźniakami.
Co powinno zwrócić naszą szczególną uwagę?
Piersi robią się większe i bardziej wrażliwe na dotyk. Wizualnie mogą niezmiernie podobać się naszemu partnerowi, natomiast nam – niekoniecznie. Niektóre kobiety odczuwają ból, pieką je brodawki, bądź obserwują widoczne zmiany w ich wyglądzie – na powierzchni brodawek pojawiają się niewielkie żyłki. Wszystkie te zmiany wywołane są prawdziwą burzą hormonów, jaka zachodzi w kobiecym ciele. I tutaj ostrzeżenie – jeżeli jesteś jedną z kobiet bardzo bojących się ciąży bądź czekających na nią, to wiedz, że zwiększone piersi to także jeden z podstawowych objawów nadchodzącej miesiączki.
Jesteś stale senna i zmęczona?
Zmęczenie to nieodłączny element przeziębienia. Kobiety w pierwszym trymestrze ciąży mogą czuć się ciągle zmęczone, mają ochotę zasnąć wszędzie i o każdej porze. Tak samo dzieje się tuż po owulacji – zwiększa się wówczas ilość progesteronu, który wywołuje takie a nie inne objawy. W przypadku, jeżeli do zapłodnienia nie doszło, poziom progesteronu zacznie spadać po siedmiu dniach. Jeżeli jednak zaszłaś w ciążę, to hormony zaczną jeszcze wzrastać, a ty będziesz stale senna i zmęczona.
Kobieta nie do zniesienia
Niektórzy panowie narzekają na swoje partnerki w czasie ciąży. Przeżywają one ciągłe zmiany nastrojów, stają się bardziej płaczliwe. Wszystko to wywołane jest również hormonami – tymi samymi, które doprowadziły do stworzenia niosącego zgrozę pojęcia „PMS”.
Inne objawy
Z powodu ciąży kobiety nie tylko są zmęczone i płaczą z byle powodu. Prócz tego mają częstsze parcie na pęcherz i muszą co kilka minut latać do toalety, nie wspominając już o nocnych wojażach we wcześniej wymienione miejsce. Charakterystyczne i słynne nudności i wymioty dokuczają im z samego rana, choć u niektórych jest to także zjawisko popołudniowe i wieczorne (dziecko nie robi sobie przerw!). Panie odczuwają dość spory dysonans, jeżeli chodzi o jedzenie. Jednego dnia są w stanie dosłownie spożyć zawartość całej lodówki – nie potrafią się powstrzymać nawet myślami o totalnym zrujnowaniu dotychczasowej sylwetki. Innego dnia z kolei nie jedzą praktycznie niczego, bowiem każdy produkt spożywczy budzi w nich trudny do opisania wstręt. Często smaki i zapachy, dotychczas lubiane, nagle zaczynają drażnić. Podobny objaw może świadczyć nie tylko o rozwijającym się wewnątrz ciała kobiety dziecku, ale także o znacznych deficytach niektórych ważnych witamin w organizmie.
A może temperatura? Kobiety w ciąży często mają podwyższoną – wiąże się to ze znacznie wyższym poziomem progesteronu. Dzięki temu ciąża jest podtrzymywana, a organizm zapobiega poronieniu. W chwili, w której twoja temperatura nie spada, a spodziewasz się miesiączki – zamiast krwawienia możesz nastawić się na ciążę. Pamiętaj, że nawet wystąpienie wszystkich tych objawów na raz nie może być podstawą do jednoznacznej diagnozy, że jesteś w ciąży. Może mieć to zupełnie inną przyczynę, dlatego zaleca się badanie USG.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.