W dzisiejszej kulturze dominuje przekonanie, że nagość nie jest niczym, czego należy się wstydzić, ale tylko tak długo, jak prezentowane ciało faktycznie jest atrakcyjne. Coraz więcej osób mocno trenuje, pilnuje diety i innych zasad zdrowego życia, aby doprowadzić swoje ciało do niesamowitego wyglądu. W mediach prezentowane są bowiem sylwetki coraz zgrabniejsze, bardziej umięśnione i jędrne, dyktując taki właśnie wzorzec wszystkim, nawet najmłodszym ludziom. Jednocześnie brak akceptacji dla starych i brzydkich lub schorowanych ciał prowadzi do ostracyzmu i wykluczenia z życia publicznego – osoby natomiast mające problemy z akceptacją siebie lub poprawieniem własnego wyglądu same czują się niekomfortowo w rzeczywistości, w której tak wiele wagi przykłada się do atrakcyjnego wyglądu. Pod tym względem współczesna kultura mocno nawiązuje do humanizmu antycznego, który założył, że ludzkie ciało jest świątynią doskonałości – jednym z najdoskonalszych instrumentów funkcjonujących na całej planecie. Poznawanie swojego ciała, jego fizjologicznych reakcji a także anatomicznej budowy, była dla starożytnych kluczem do odkrycia prawdy nie tylko o sobie, ale o całym świecie.
Prawa ludzkiego ciała
Zrozumienie prawideł funkcjonowania ludzkiego organizmu, popędliwości seksualnej, procesów wydalniczych, było fundamentem położonym pod współczesną medycynę i otworzyło wielu badaczom oczy na to, co jeszcze trzeba odkrywać i weryfikować. W sztuce tamtego okresu nie brakuje więc rzeźb i innych wizerunków nagich ludzi o nienagannych proporcjach, umięśnionym ciele. Kunsztu artystycznego dopełniał fakt, że wiele z tych sylwetek rzeźbiarze przedstawiali w ruchu, dodając dynamiki mięśniom i pokazując jeszcze bardziej, jak wiele zmienić może praca nad sobą i wytężony trening. Dążenie do doskonałości poprzez dbanie o swoje ciało było bardzo udaną koncepcją antyczną i współcześni ludzie zaczynają powracać do tej fascynacji ludzkim ciałem i tym, ile perfekcji jest w jego funkcjonowaniu. Chętnie troszczą się o swoje zdrowie przestrzegając właściwych diet i trenując fizycznie przynajmniej dwa razy w tygodniu. Ma im to zapewnić atrakcyjny wygląd i dobre samopoczucie na długie lata, podnosi przy okazji wydzielanie pozytywnych hormonów – jednym słowem, atrakcyjny człowiek jest zdrowszy, czuje się lepiej i jest lepiej postrzegany przez swoje otoczenie. Chęć podobania się innym prowadzi często do przesadnego troszczenia się o zdanie swojego otoczenia co niestety nie zawsze kończy się dobrze. Nie brakuje bowiem ludzi, którzy chętnie słuchają modnych trendów i decydują się na rzeczy, na które normalnie nawet nie mieliby ochoty.
Brak jakichkolwiek granic
Seks grupowy, analny czy chociażby przesyłanie sobie nagich zdjęć przez Internet, to dzisiaj tematy zwykłych rozmów coraz młodszych ludzi. Nie ma już tematów tabu i seks oraz nagość kompletnie wkroczyły do codziennego życia, atakując przechodniów z reklam w autobusach czy materiałów prasowych. Wszystko to sprawia, że tematy tak niechętnie poruszane jeszcze pół wieku temu, dzisiaj bywają debatowane na szkolnych korytarzach przez gimnazjalistów, którzy swoją inicjację seksualną dawno mają za sobą i chętnie dzielą się z rówieśnikami wrażeniami z obcowania z nagim ciałem płci przeciwnej. Internet w pierwszych latach swojego rozwoju stanowił wielkie zagrożenie właśnie dla pruderyjnych i konserwatywnych środowisk, które szalenie bały się portali randkowych i materiałów erotycznych, które zalewać będą komputer ich dzieci. Dzisiaj nikt nie ma złudzeń, że właśnie dzięki otwartemu dostępowi do najróżniejszych materiałów i for dyskusyjnych młodzież współczesna wie niejednokrotnie o seksie więcej od swoich rodziców, żyjących według tradycyjnych i dość zachowawczych zasad małżeńskiego współżycia. Wiedza ta czasami wykorzystywana jest do zwykłego zaspokajania swoich fizycznych potrzeb, ale coraz częściej internetowe poradniki czy filmy instruktażowe przejmują odpowiedzialność rodziców czy nauczycieli i wprowadzają dzieci w dość trudny temat współżycia seksualnego, a zwłaszcza pierwszego razu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.