Nagie ciała jeszcze kilkadziesiąt lat temu były w stanie budzić wielkie emocje i zmuszać ludzi do ostrego protestowania przeciwko wizerunkowi nagich kobiet i mężczyzn. W rzeczywistości był to efekt traumy po wojnach światowych, która absolutnie nie pozwalała na cieszenie się i okazywanie radości a tym bardziej, oddanie się bezmyślnym uciechom cielesnym. Pierwsze lata powojennej rzeczywistości prowadziły więc do raczej konserwatywnych działań – w sztuce poruszano wyłącznie tematy społeczne i kwestie związane z odbudową moralną i społeczną niezbędną w tym okresie. Pod tym względem okres ten przypominał nieco Średniowiecze, w którym wszelkie uciechy cielesne i przyjemności fizyczne uważane były za drogę do grzechu i coś absolutnie niegodnego współczesnego człowieka. Tylko ludzka dusza mogła dostać się do królestwa niebieskiego a ciało zmuszało człowieka do grzeszenia i ulegania swoim absolutnie najniższym zachciankom oraz pokusom. W takim nastroju artyści nie byli w stanie prezentować swoich dzieł opierających się na pięknie ludzkiego ciała i to co w Antyku było na porządku dziennym, w późniejszych wiekach uznawane było za wynaturzenie lub wręcz zboczenie.

Nowe możliwości komunikacji

Tym czasem w rzeźbach starożytnych twórców i pracach ich kolegów malarzy widać było przede wszystkim głęboką wiarę w to, że ludzkie ciało jest pięknym dowodem na to, jak idealnie zaprojektowany został cały naturalny świat. Samodoskonalenie się i dbanie o to, aby ciało było perfekcyjnie sprawne, umięśnione i atrakcyjne, to jedne z tych cech, które szły w parze wraz ze społeczeństwami otwartymi na nagość i ludzkie ciało. Obawy przed tym, że człowiek wystawiony na nagość drugiej osoby z pewnością będzie chciał w jakiś sposób zachować się niegodnie, wciąż powszechne jest w wielu krajach o dość konserwatywnych korzeniach. Dzisiaj jednak w dobie globalizacji coraz mniejsze znaczenie i wpływ na dostęp do materiałów pokazujących nagie ciała ma to, gdzie się mieszka i jaka panuje epoka. W mediach wciąż pojawiają się obrazy pokazujące nie tylko samą nagość jako hołd dla ludzkiego ciała, ale po prostu uprzedmiotawiają kobiety lub mężczyzn, których jedyną rolą w środkach przekazu jest pokazywanie swoich wdzięków. Bez względu na wiek i kraj pochodzenia można więc w mgnieniu oka dowiedzieć się nie tylko, jak dokładnie anatomicznie zbudowany jest człowiek i jak reaguje z punktu widzenia fizjologii na różne bodźce, także te seksualne.

Zdobywanie wiedzy o seksie

Możliwe jest anonimowe podglądanie ludzi, którzy chętnie prezentują swoje nagie ciała lub nawet uczestniczą w stosunkach przed kamerą tylko i wyłącznie po to, by dostarczyć popularnych i dochodowych materiałów na najróżniejsze strony. Ruch Internetowy w dzisiejszych czasach sprawił to, czego wcześniej nikt nie był w stanie zrobić przez dekady – pokazał każdemu jak wygląda seks, także w kompletnie zwariowanych pozycjach lub niespodziewanym fetyszem. Teraz dzięki mediom każdy ma świadomość tego, jak bardzo podobają się atrakcyjne ciała i jak patrzy współczesne społeczeństwo na atrakcyjnych ludzi. Wyeksponowanie swoich wdzięków i prezentowanie swojego ładnego ciała stało się dzisiaj wyjątkowo istotnym sposobem na zbudowanie właściwych relacji a czasami nawet odniesienie sukcesu zawodowego. Badania pokazują bowiem, że ludzie potrafiący ubrać się jednocześnie luksusowo i seksownie, odnoszą znacznie większy sukces znacznie szybciej. Wygląd człowieka jeszcze nigdy nie był dla niego i dla jego otoczenia tak ważny, więc wciąż pojawiają się nowe miejsca, gdzie można podziwiać piękne ludzkie ciała. Portale randkowe natomiast przepełnione są amatorskimi zdjęciami nagich kobiet i mężczyzn, którzy nie mają najmniejszych obaw przed zaprezentowaniem się w sieci w całkowitym negliżu. Pokazanie piersi i pośladków nie jest już w stanie nikogo dzisiaj szokować i coraz młodsi ludzie chętnie wykorzystują elektroniczne środki komunikacji do zawierania nowych znajomości, także typowo erotycznych. Szukanie partnera o atrakcyjnym wyglądzie i potencjalnie dopasowanym libido nie jest niczym dziwnym i należy zrobić wszystko, aby w tym polowaniu wybrać najlepiej.