Uświadamianie młodych ludzi w kwestiach natury erotycznej i kontaktów intymnych jest wyjątkowo ciężkim zadaniem, chociażby ze względu na to, jak różne są poglądy samych rodziców na temat tego, co należy dzieciom mówić, a na co jest jeszcze za wcześnie. W związku z tym w wielu szkołach nie wprowadza się żadnego programu nauczania i przygotowania do życia intymnego – obowiązek w takiej sytuacji spada na rodzica i niejednokrotnie fakt ten go przerasta. Wielokrotnie słyszało się więc i widziało, nawet w serialach czy sitcomach, sytuacje w których rodzice kompletnie zaskoczeni przez dzieci pytaniami o to, skąd się wzięły i jak wygląda życie małżeńskie po zgaszeniu światła w sypialni, panikują albo wymyślają nierzeczywiste historie, jak chociażby te o przynoszeniu dzieci przez bociany. Niewątpliwie jest to wielkim wyzwaniem, aby rodzic w miarę jasno i klarownie przekazał dziecku, jak funkcjonuje otaczający go świat, ale bez właściwego przygotowania nie jest to proste. Najważniejszym wydaje się być dobranie poziomu wiadomości do wieku dziecka i o ile przed dziesiątym rokiem życie dziecko jest w stanie przyjąć do świadomości bardzo ogólnikowe wytłumaczenie tego, skąd się wzięło, to wraz z pójściem do szkoły i rozpoczęciem rozmów z rówieśnikami konieczne staje się poważne porozmawianie z dzieckiem.

Pomoc w pierwszych krokach

Rodzice bywają kompletnie nieprzygotowani do tego, że ich dziecko zaczyna dojrzewać i powoli spotyka się w swoim szkolnym i towarzyskim otoczeniu z sytuacjami bardziej intymnych relacji, niż tylko koleżeńskie. Pierwsze trzymanie się za rękę z dziewczyną, pocałunek albo chociaż ogłoszenie w klasie, że jest się parą, bywa dla dziecka bardzo ważnym wydarzeniem, które rodzic ze względu na swój wiek bagatelizuje i często nie przywiązuje do kolejnych opowieści potomka większej uwagi. Czasami wynika to z faktu, że z ich rodzicami również nikt nigdy nie rozmawiał na tematy związane z okazywaniem uczuć i współżyciem intymnym między dwojgiem ludzi, a niekiedy jest to wynik tego, że młodzi rodzice nie muszą jeszcze znać odpowiedzi na wszystkie pytania i zwyczajnie dopiero uczą się ciężkiego chleba rodzicielstwa. Nie ma jednak nic gorszego, niż pomijanie tak oczywistych tematów, jak zainteresowanie płcią przeciwną czy chęć zaproszenia na randkę dziewczyny ze swojej klasy. Wręcz przeciwnie – rodzice unikający wkraczania na drażliwy temat związków swojego dziecka ryzykują, że w niedalekiej przyszłości, gdy problemy sercowe lub seksualne będą znacznie bardziej poważne, potomek tym bardziej nie przyjdzie z wątpliwościami do rodziców. Jeśli rodzic nie czuje się na siłach lub sam ma braki w kwestiach odmienności seksualnych orientacji czy też najpopularniejszych dzisiaj fetyszy, może spokojnie skorzystać z jednego z setek najróżniejszych poradników, które wydawane są zarówno w wersji online jak i dostępne są w każdej księgarni. Dzięki informacjom przygotowanym przez dziecięcych specjalistów, każdy rodzic zyska narzędzia do rozmowy z dzieckiem na te ciężkie i czasami typowo biologiczne zagadnienia.

Gdy dziecko jest gotowe

Oczywiście w wielu rodzinach dziecko absolutnie nie przyzna się do tego, że jego związek z koleżanką z klasy czy podwórka wchodzi już na kolejne etapy i nie jest to już tylko trzymanie się za ręce czy niewinne całowanie, ale także obmacywanie a nawet seks oralny. Często rodzicom nie przychodzi do głowy, że już czternastolatki mogą odczuwać ogromną pokusę poznawania własnych ciał i seks w każdej formie nie jest już dla nich żadną tajemnicą. Czasami jednak dziecko bardziej nieśmiałe wysyła pewne sygnały, jak chociażby zadając rodzicom niewinne pytania na temat pocałunków czy tego, jak poznać, że się kogoś kocha. Ważnym jest, aby rodzic w takim momencie nie ignorował sygnałów i spróbował dociec, co dziecko ma już za sobą a jakie najbliższe kroki w intymnych relacjach z rówieśnikami wzbudzają w nim obawy. Czasami wysłanie takiego sygnału przez rodzica w dwóch czy trzech niezobowiązujących rozmowach na temat kontaktów damsko-męskich może sprawić, że z poważniejszym problemem dziecko przyjdzie już bezpośrednio do ojca czy matki.