Menopauza to czas, którego słusznie obawia się w swoim życiu każda kobieta. Doświadcza się wtedy astmatycznych duszności, napadów gorąca, wylewa się siódme poty. Co gorsza, pojawia się także ciągłe uczucie zmęczenia oraz bezsenność. Czy w takiej sytuacji kobieta w ogóle może mieć ochotę na jakiekolwiek igraszki łóżkowe? Jak się okazuje – jak najbardziej jest to możliwe. Z wszelakimi niewygodami związanymi z menopauzą można jak najbardziej walczyć, a często – nawet je nieco zahamować. Wystarczy zastosowanie odpowiedniej hormonalnej terapii zastępczej, suplementacji witaminami oraz składnikami mineralnymi. Nie należy przy tym zapominać o regularnych wizytach i ginekologa, gdyż nawet po zaprzestaniu miesiączkowania są one konieczne w celu diagnozy chorób o charakterze ogólnoustrojowym czy nowotworowym.
Naturalny etap
Menopauza nastąpi w życiu każdej kobiety i jest naturalnym etapem jej życia. Nie oznacza to jego końca ani porażki kobiecości – to, że okres reprodukcji mamy już za sobą nie oznacza, że mamy stać się seksualnie i życiowo bierne. Dopiero teraz rozpoczyna się czas, w którym będziemy naprawdę wolne – mamy stabilną sytuację życiową, wiele osiągnęłyśmy, odchowałyśmy dzieci. Możemy bez większych problemów i ograniczeń, wreszcie skupić się tylko i wyłącznie na swoich potrzebach. Menopauza ma wiele zalet, których ogrom kobiet uparcie stara się nie dostrzegać. Zamiast cieszyć się życiem zamartwiają się i zastanawiają „co by było, gdyby były nieco młodsze!” Tymczasem właśnie teraz mogą prawdziwie czerpać satysfakcję z wszystkiego, co robią ze swoim partnerem.
Zalety menopauzy – jak je docenić?
Menopauza otwiera nam oczy na nowe możliwości. Nagle znikają dni płodne – a wraz z nimi wszystkie problemy związane z antykoncepcją oraz lękiem przed zajściem w ciążę. To właśnie ten strach bardzo często paraliżuje młode kobiety i nie pozwala im na czerpanie pełnej satysfakcji seksualnej – stale rozmyślają one nad tym, co się stanie, jeżeli przez przypadek zajdą w ciążę. Dopiero podczas menopauzy możesz mieć 100% pewność, że do nic takiego nie dojdzie do skutku. Okres okołomenopauzalny wiąże się oczywiście z pewnymi kłopotami natury somatycznej, jednakże bardzo łatwo jest sobie z nimi poradzić. Pierwszym wskazywanym przez kobiety jest suchość pochwy (w wyniku spadku poziomu estrogenów w organizmie zmniejsza się także wydzielanie tego hormonu). Wtedy kobieta może odczuwać duży dyskomfort podczas stosunku, pieczenie oraz pękanie delikatnej skóry. Należy jednak zauważyć, że na takie problemy cierpią także młode kobiety – i tak samo jak one, panie w okresie menopauzalnym mogą z powodzeniem stosować lubrykanty. Zaprzestanie współżycia jest najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić – to tak naprawdę wpadanie w błędne koło. Jeżeli bowiem nie uprawiamy seksu, kondycja i elastyczność pochwy zmniejsza się, a ona sama wiotczeje i coraz bardziej się wysusza. Jedynie pogarszamy sytuację, zamiast ją naprawić.
Kondycja związku
Unikanie współżycia seksualnego bardzo negatywnie odbija się na związku w każdym wieku. Wpływa to na jego ogólne funkcjonowanie w tak naprawdę każdej sferze. Nie rozumiejąc się w kwestii erotycznej, przestajemy rozumieć się także na co dzień – mniej ze sobą rozmawiamy, przestajemy się sobą nawzajem interesować, a co gorsza – ufać. Z wolna podupadamy na zdrowiu – regularne stosunki seksualne sprzyjają bowiem nie tylko ogólnej kondycji fizycznej, ale również dobremu samopoczuciu, wyższemu poziomowi zdrowia. Seks jest lekarstwem na suchość pochwy oraz sprzyja prawidłowemu stanowi ścianek pochwy. Dzięki regularnemu współżyciu pochwa ma nawet właściwe pH! Niestety, jeżeli chcemy, by nasza więź z partnerem była silna przez wiele lat, musimy się o to postarać. Nie ma sensu rezygnować nie tylko z przyjemności, jaką niesie współżycie, ale przede wszystkim poczucia bliskości oraz zależności, jakie wytwarzają się w jego wyniku. Walka z problemami związanymi z menopauzą jest tak naprawdę bardzo prosta i po prostu warto takową stoczyć, by osłodzić sobie złote lata życia.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.