Młodzi ludzie miewają dzisiaj bardzo bogate życie erotyczne, co bywa bardzo dużym wyzwaniem przede wszystkim dla ich rodziców. Jeśli w domu rodzinnym nie mówi się otwarcie o emocjach, nie wypowiada się słów dość powszechnych jak miłość czy kocham, dzieci przekazują te wzorce dalej i za kompletnie naturalne uważają nie mówienie o swoich potrzebach i uczuciach. Identycznie ma się sprawa rozmów i relacji intymnych – trzymanie się za ręce przez rodziców, przytulanie a w dalszej perspektywie okazywanie sobie jeszcze gorętszych uczuć zaszczepia we wszystkich domownikach wzorzec odpowiedniego traktowania drugiego człowieka. Seks nie jest od tej zasady wyjątkiem – rodzice, z którymi w ich okresie dojrzewania nikt poważnie nie rozmawiał na tematy związane z seksem i współżyciem kobiety oraz mężczyzny, sami mają później niebagatelne problemy z tym, aby nawiązać w ogóle szczery dialog na te tematy ze swoim dzieckiem. Głównym wyzwaniem jest tutaj dla wielu rodziców już samo zrozumienie pytań ze strony coraz bardziej świadomej i wyzwolonej młodzieży.

Dzieci odważniejsze niż rodzice

Dzięki temu, że współczesna kultura jest tak wyuzdana a dzięki Internetowi każdy ma dostęp do najróżniejszych dzieł kultury masowej, młodzi ludzie są już o wiele bardziej świadomi w wielu kwestiach, także tych typowo seksualnych. To, czego nie dowiedzą się od rówieśników lub ze szkoły, z powodzeniem znajdą w Internecie, więc coraz rzadziej rodzice spotykają się z koniecznością wytłumaczenia potomkom, skąd się biorą dzieci. Naturalnie nie można unikać każdego z trudnych pytań i jeśli rodzic sam nie ma pewności, jak zareagować na ciekawość dziecka, może skorzystać z pomocy fachowych wydawnictw o tej tematyce. Dziecko często jest jednak w stanie samodzielnie dowiedzieć się, jak zbudowane jest ludzkie ciało i jak wygląda kobieta całkowicie nago, bez podtekstów erotycznych czy ryzyka natknięcia się na materiały pornograficzne. Jeśli już więc dziecko czy młodzieniec zaczyna rozmawiać ze swoimi rodzicami, często ma pytania o wiele odważniejsze i dalej posunięte aniżeli skąd się biorą dzieci lub w jaki sposób zabezpieczyć się przed pierwszym razem. Coraz częściej młodzież w okresie dojrzewania zastanawia się już nad rozpoczęciem aktywnego życia płciowego, albo ma wręcz inicjację seksualną za sobą. Bardziej interesuje ją więc kwestia różnych pozycji seksualnych czy sposobu prowadzenia gry wstępnej przez partnera, ewentualnie pytanie o rozluźnienie partnerki przed rozpoczęciem współżycia analnego – a więc jest to zestaw pytań, na który przeciętni pruderyjnie wychowywani rodzice sami nie znają odpowiedzi.

Radzenie sobie z trudnymi tematami

 

Najgorszym błędem, jaki popełnić może młody i nieświadomy rodzic przerażony tym, jak ciężkie kwestie zaczyna poruszać jego potomek, jest zbagatelizowanie danego zainteresowania lub wręcz przeciwnie, jego wyolbrzymienie. Dzieci nawet bardzo małe natychmiast wyczuwają emocje swojego rodzica i jeśli zauważą, że pytania o naturę intymnych relacji międzyludzkich budzą u dorosłych bardzo wielki stres lub zażenowanie, z czasem przestaną kompletnie poruszać ten temat. Naturalnie żadnemu rodzicowi nie powinno zależeć na tym, aby w przyszłości dziecko wstydziło się zapytać o coś lub było przekonane, że mama albo tata i tak nie będą w stanie odpowiedzieć racjonalnie na tak postawione pytanie. Kwestie związane z seksem bywają kłopotliwe przede wszystkim w sytuacji, gdy rodzicom samym brakuje wiedzy i doświadczanie w takich kwestiach jak zabezpieczanie i antykoncepcja hormonalna. Jeśli zaś ojciec nie wie, z jakich względów u kobiet pojawia się co miesiąc krwawienie i jakie są tego konsekwencje, jemu także będzie ciężko zmierzyć się z każdym, nawet najmniejszym wyzwaniem w relacjach ze swoją córką – jak odpowiedzi na pytanie o pierwszy pocałunek z chłopakiem. Rodzice nie muszą jednak mierzyć się z tymi problemami sami, gdyż w księgarniach oraz Internecie wciąż pojawiają się nowe wydawnictwa poruszające tylko i wyłączenie kwestie seksualności młodzieży i tego, jak rodzice powinni radzić sobie z tym, że ich pociechy dojrzewają i zaczynają coraz odważniej wkraczać w świat erotycznych doznań i fascynacji ciałem.