emotive-portrait-of-a-fashionable-model-1433861-mKobiety są w stanie zrobić naprawdę wiele, byleby podobać się mężczyznom. Jednym z popularniejszych sposobów na poprawienie urody jest farbowanie włosów. Zdarza się, iż wybierając konkretny kolor kobiety nie kierują się tym, czy faktycznie będzie im w nim do twarzy, ale patrzą na preferencje swojego partnera/innych mężczyzn. Z tego powodu z dużym zaangażowaniem zgłębiają temat męskich upodobań.

Zafarbować się na brunetkę? A może blondynkę?

Od lat trwają różne spory na temat tego, czy rzeczywiście dla mężczyzn najbardziej atrakcyjne są blondynki. Istnieją badania, z których możemy się dowiedzieć, że o ile mężczyznom najbardziej podobają się blondynki i są uznawane przez nich za najpiękniejsze, to jednak najchętniej żenią się z brunetkami. W tych sporach często pomija się kobiety rude czy o czerwonych włosach, a mimo to ich liczba przybywa. Na rudo farbują się najczęściej kobiety o zdecydowanym, silnym charakterze, mniej przejmujące się opiniami innych.

Co ciekawe, naturalnie rudych kobiet jest bardzo mało. Jest to najrzadszy kolor włosów na świecie, a do jego posiadaczek przylgnęła łatka wrednych „zołz” i fałszywych osób.

Co na to twórcy kosmetyków?

Jedna z firm produkującej na co dzień kosmetyki dla kobiet przeprowadziła bardzo wnikliwe badania na ten temat, chcąc dostarczyć swoim klientom wiarygodnych informacji. Okazało się, że największe powodzenie wśród mężczyzn mają… kobiety o włosach ciemnych. Nie tylko najbardziej im się podobają, ale także są w stanie lepiej pokierować swoją kariera zawodową. Ciemne włosy są lepiej postrzegane na rynku pracy – brunetki cieszą się większym zaufaniem i poważaniem, a także na ich konto spływa więcej pieniędzy. Szefowie chętniej dają bardziej wymagające zadania brunetkom niż blondynką i są skłonni na nich polegać. Co niezwykle interesujące – jedna i ta sama kobieta może doświadczyć tej odmienności traktowania, po prostu zmieniając kolor włosów. Sama zauważy, że jej kariera zawodowa znacznie lepiej rozwijała się w momencie, kiedy miała ciemny kolor włosów.

A jak ze związkami?

Jeżeli kobieta ma ciemne włosy, to statystycznie częściej będzie wchodziła w bliższe relacje z mężczyznami. Większa ilość związków to te tworzone przez brunetki. Zaledwie 13% blondynek przyznało się do bycia w pięciu lub więcej relacjach, podczas gdy w przypadku brunetek zaznaczyło to aż 20% kobiet. Jak widać, różnice w tych dwóch przypadkach są znaczne.

Znacznie ponad połowa badanych mężczyzn stwierdziła, że wolałaby być w związku małżeńskim z brunetką niż blondynką. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy podano mniejszą wierność, dojrzałość oraz samodzielność kobiet o jasnych włosach. Oczywiste jest to, że tak naprawdę można tylko generalizować – w końcu indywidualne cechy, takie jak inteligencja, dojrzałość, odpowiedzialność są tak naprawdę niezależne od naszego wyglądu. Najbardziej liczy się to, czy dana kobieta jest zadbana, jej włosy lśniące oraz czyste. Ich kolor nie powinien zatem w sposób znaczący wpływać na to, jak będzie postrzegana jako przyszła partnerka czy pracownica konkretnego zakładu.

Może jakieś wytłumaczenie?

Postarajmy się znaleźć przyczynę takiego postrzegania kobiet o odmiennych kolorze włosów. Jak się okazuje, brunetki budzą więcej szacunku i respektu. Dla mężczyzn mają one bardziej powalającą urodę, są pewniejsze siebie, bardziej agresywne. Z tego powodu mogą im wydać się atrakcyjniejsze i kuszące. Blondynki, postrzegane jako „łatwiejsze”, „mniej wymagające” nie budzą w mężczyznach większego lęku i dlatego tak chętnie z nimi flirtują. Blondynki uważane są także za młodsze i bardziej żywiołowe.

O ile panowie najchętniej rozmawiają z blondynkami, brunetki postrzegają za największe wyzwanie, o tyle kobiety rude nadal wydają się być zagadką. Zgodnie z najnowszymi badaniami, w czasie w którym do blondynki zagadywano 43 razy, o tyle do rudej – zaledwie 18. Czy to oznacza, że kobiety rude mogą być jeszcze bardziej onieśmielające niż brunetki? Nie wiadomo, jeżeli jednak masz rude włosy i chciałabyś mieć większe powodzenie – wiesz już, jak możesz to zrobić.