Przez wiele lat uprawianie seksu i zachodzenie w ciążę było niemal naturalnie ze sobą połączone i dla ludzi dość jasnym było, jak może skończyć się chwila słabości i uniesienia. Jedynym sposobem na ewentualne ograniczenie ryzyka zapłodnienia kobiety znanym przez tysiące lat był stosunek przerywany. Nie trzeba było wielu znawców, aby dojść do wniosku, że to nasienie wyrzucane z prącia samca podczas kopulacji przyczynia się do tego, że kobieta zachodzi w ciążę i po dziewięciu miesiącach na świat przychodzi ich wspólny potomek. Aby więc zmniejszyć prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, przerywano stosunek tuż przed wytryskiem i mężczyzna pozbywał się nasienia na ziemię lub ciało niewiasty, nie ryzykując tym samym jej zapłodnienia. Tak wydawało się przez wiele setek lat i dopiero szersze badania medyczne oraz zrozumienie fizjologii człowieka pozwoliło na zrozumienie, dlaczego przerywany stosunek nie jest odpowiedzią na oczekiwania ludzi pragnących kochać się bez konsekwencji spłodzenia potomka. Wynika to z prostego i dzisiaj doskonale znanego faktu, że dobre ilości nasienia mogą opuszczać prącie mężczyzny jeszcze w trakcie kopulacji, bez związku z orgazmem, o czym naturalnie ani partner ani partnerka nie są świadomi. A ponieważ już najmniejsza ilość aktywnych plemników ma szansę dotrzeć do komórki jajowej i zapłodnić ją – ryzyko przy przerywanym stosunku jest względnie wysokie i dlatego tak ważną misją dla wszystkich lekarzy i farmaceutów stało się w ostatnich wiekach poszukiwanie nowoczesnych i przede wszystkim – znacznie skuteczniejszych form antykoncepcji, które pozwoliłyby na ograniczenie ryzyka zajścia w ciążę do minimum.
Kontrolowanie rodziny i zdrowia
Warto pamiętać o tym, że rozsądnie wprowadzona antykoncepcja ma wiele różnych funkcji i nie należy natychmiast wyciągać wniosków na temat ludzi, którzy decydują się z tej formy regulacji płodności korzystać. Oczywiście najważniejszym elementem przemawiającym za tym, aby stosować różne formy antykoncepcji, od naturalnych po chemiczne, jest chęć cieszenia się ze stosunków płciowych bez obawiania się, że każdy kolejny stosunek może zakończyć się zajściem w ciąże. Dzięki rozwojowi nowych metod antykoncepcji rosła więc świadomość seksualna a także popędliwość – ci, którzy wcześniej mimo bardzo pobudzonego libido nie mogli ze względów bezpieczeństwa zaspokajać swoich wielkich potrzeb, od tego momentu mogą współżyć tak często jak tylko mają ochotę. Równie ważnym argumentem przemawiającym za wprowadzeniem nowych form antykoncepcji były kwestie zdrowotne – rozwój liberalnego duchu społeczeństw w latach 60. i 70. zaowocowało rozwiązłością erotyczną i chęcią maksymalnego wykorzystania swojego młodego ciała, a to znacznie podniosło ryzyko zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową. I właśnie poniekąd odpowiedzią na szalejące choroby weneryczne było zaprojektowanie i wyprodukowanie pierwszej prezerwatywy syntetycznej, a więc gumowej nakładki na penisa, która zatrzymuje całe nasienie w zbiorniczku na końcu prącia. W ten sposób nie tylko udaje się powstrzymać zapłodnienie, ale także do minimum spada ryzyko transferu choroby płciowej między partnerami.
Przyjemność nie tylko z prezerwatywą
Przez długie lata gumowe prezerwatywy stanowiły najskuteczniejszy i jednocześnie najbardziej popularny sposób antykoncepcji, który po dziś dzień, mimo występowania wielu nowocześniejszych metod kontroli zapłodnienia, dostępny jest w niemal każdym sklepie na świecie. Ponieważ jednak nauki medyczne i farmacja idą wciąż do przodu, nie poprzestano na samych prezerwatywach. Te naturalnie cały czas są udoskonalane, od wielu lat zwierają dodatkowe środki plemnikobójcze, stosuje się niekiedy wypustki silikonowe zwiększające intensywność doznań partnerki czy też specjalnie zmniejsza się grubość materiały, aby zwiększyść jakość doznań dla mężczyzny. Są jednak takie sytuacje, w których prezerwatywy kompletnie się nie sprawdzają – np. gdy kobieta sama chce mieć panowanie nad własnym życiem erotycznym. W takich przypadkach coraz modniejsze stają się chemiczne formy kontroli zapłodnienia, a więc szczególnie modna w ostatnich latach antykoncepcja hormonalna, która pozwala regularnie przyjmującej tabletki kobiecie uprawiać seks bez ryzyka zajścia w ciążę o każdej porze dnia, nocy i miesiąca.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.